ЗВЕРНЕННЯ КОАЛІЦІЇ З ПРОТИДІЇ ДИСКРИМІНАЦІЇ В УКРАЇНІ З НАГОДИ ЄВРОПЕЙСЬКОГО ДНЯ ПАМ’ЯТІ ЖЕРТВ ЗЛОЧИНІВ НА ҐРУНТІ НЕНАВИСТІ

Сьогодні, 22 липня, в Європейський день пам’яті жертв злочинів на ґрунті ненависті (ворожнечі)[1] Коаліція з протидії дискримінації виражає солідарність із тими, хто постраждав від нападів через ненависть, а також близькими людьми тих, чиє життя забрали упередження та ксенофобія.

В Конституції України зазначено, що утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави відповідно до принципу рівності прав і свобод, а також гідності кожної людини. Злочини на ґрунті ненависті можна трактувати як екстремальну форму дискримінації, яка виходить за рамки обмеження та нерівного ставлення, та порушує активно обмежуючи права, фізичну недоторканність та, зрештою, ідентичність жертви. Таким чином, захист особи від посягань на життя та відповідне розслідування справ, а також встановлення законодавчих гарантій захисту та забезпечення прав постраждалих від злочинів на ґрунті ненависті, є обов’язком держави.

Злочини на ґрунті ненависті ще називають “злочинами з посланням” (message crimes), де послання - сигнал про небезпеку та майбутні ризики, оскільки вибір злочинця ґрунтується суто на приналежності до групи, незважаючи на особисті характеристики, або ж навіть помилкове сприйняття як такого/такої. Зважаючи на це, на злочини “з посланням” варто відповідати ефективним розслідуванням та належною увагою з боку держави, які нестимуть в собі послання іншого характеру - беззаперечну повагу до життя та недоторканості кожної людини як найвищої цінності.

Разом із вшануванням пам’яті, Коаліція закликає згадати про необхідність попередження таких злочинів з огляду на наслідки, які вони мають як для окремих груп, так і для суспільства в цілому. Одним із найголовніших засобів попередження злочинів на ґрунті ненависті є створення належних умов для розслідування таких справ та забезпечення обов’язкової та невідворотної відповідальності винних. Тим не менш,  розслідування таких нападів в Україні свідчить про необхідність перегляду підходів та практик у цій сфері, адже як постраждалі, так і всі, хто може стати мішеннюзлочинців, не отримують належного  захисту з боку держави.

Лише два місяці тому, було здійснено напад на Марш Рівності в Києві[2], під час якого постраждали щонайменше 10 учасників та 5 правоохоронців, один з яких знаходився у важкому стані. Очевидно, що обставини справи вказують на те, що нападники обрали Марш як ціль нападу саме через проголошену учасниками підтримку рівності незалежно від сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності, а відтак такий напад є злочином на ґрунті ненависті.

Розслідування злочину під час Маршу Рівності є показовим з точки зору ставлення до цієї категорії злочинів в Україні, адже правоохоронці кваліфікують його як “хуліганку” (ст. 296 Кримінального кодексу України), що є стандартним підходом до кваліфікації в таких випадках, незалежно від приналежності або асоціації постраждалих із різними групами, в т.ч. за етнічним походженням, релігійними переконаннями тощо.

Тому питання створення ефективної системи захисту прав постраждалих полягає як в ефективному розслідуванні, так і в зміні кримінального законодавства. Так, статті 67 (обставини, які обтяжують покарання), 115, 121, 126, 127, 129, 300 включають поняття расової, національної чи релігійної ворожнечі, але обмежуються цими трьома категоріями при визначенні можливих мотивів. Як вже неодноразово наголошувала Коаліція, потрібно розширення переліку ознак в Кримінальному Кодексі України, задля включення в нього інших ніж вже загадані, категорій/груп осіб, адже право розвивається разом із країною, і наразі визнання СОГІ[3] як захищеної ознаки варте не лише із принципів рівності в абстрактному вимірі, але й абсолютно практичної точки зору - закріплення такої кваліфікації стане сигналом про недопустимість гомофобного насильства.

Потрібне проведення навчання правоохоронних органів з ефективного та належного розслідування злочинів на ґрунті ненависті та постійний контроль за розслідуванням, Також важливою є робота з жертвами, адже про дуже багато таких злочинів взагалі не повідомляється до правоохоронних органів саме через недоліки системи та брак довіри.

Довідково:

Коаліція з протидії дискримінації в Україні — це об’єднання більш ніж 50 організацій громадянського суспільства та незалежних експертів, яке солідарно працює в інтересах дискримінованих в Україні груп для досягнення дійсної рівності.

Коаліція з протидії дискримінації в Україні була заснована 5 квітня 2011 року як всеукраїнська недержавна громадська правозахисна ініціатива шляхом підписання українськими неурядовими організаціями спеціального Меморандуму. 15 липня 2012 року прийнято рішення про перетворення Коаліції на спілку, що об’єднує неурядові організації та індивідуальних експертів, згуртованих довкола цінностей прав людини та які беруть участь у справі подолання дискримінації в Україні.

Завантажити звернення[1] Злочини на ґрунті ненависті можуть бути визначені як: а) будь-який злочин, зокрема проти життя, здоров'я або приватної власності, об’єкт якого був обраний через дійсний або уявний зв'язок потерпілого з групою, що характеризується спільними ознаками ідентичності, такими як існуюча або уявна раса, національне або етнічне походження, мова, колір шкіри, релігія, стать, вік, психічні або фізичні особливості, сексуальна орієнтація або будь-який інший аналогічний фактор (БДІПЛ ОБСЄ)

[3] СОГІ - абревіатура, яка означає сексуальну орієнтацію та ґендерну ідентичність.