ВІДКРИТЕ ЗВЕРНЕННЯ ЩОДО КСЕНОФОБСЬКОЇ ТА ДИСКРИМІНАЦІЙНОЇ ПУБЛІКАЦІЇ «ЯК ЯЦЕНЮК ІНТЕГРУВАТИМЕ ЦИГАН В УКРАЇНСЬКЕ СУСПІЛЬСТВО (ФОТОЖАБИ)» РОЗМІЩЕНОЇ НА ІНТЕРНЕТ-ПОРТАЛІ «DEPO.UA»

Від 06 грудня 2015 року

 

Шановна редакція  Інтернет-порталу «Depo.ua»!

 

5 грудня 2015 року на вашому сайті з’явилася публікація «Як Яценюк інтегруватиме циган в українське суспільство (ФОТОЖАБИ)» невідомого автора[1].

 

 Як всеукраїнська коаліція громадських організацій, що піклуються запобіганням та протидією дискримінації, зокрема щодо ромської громади, ми не можемо проігнорувати дану публікацію, яка принижує та дискримінує представників рома України. Вважаємо, що дана публікація наповнена мовою ворожнечі та принижує гідність представників ромської національної меншини.

 

 Зупинимось лише на кількох моментах.

 

 По-перше, публікація невідомого автора у виданні «Depo.ua» розпочинається від звинувачень голови уряду Арсенія Яценюка в його неможливості створити пріоритетний список завдань для країни. Дана позиція, на нашу думку, є не доречною. Уряд зобов’язаний вести багатовекторну діяльність, спрямовану на забезпечення прав та добробуту усіх в Україні. Необхідність економічного розвитку ні в якій мірі не виправдовує відсутність діяльності в гуманітарній сфері.

 

 По-друге, наведені цитування ромських правозахисників, дослідників та самих представників ромської нацменшини є однобічними. Таким чином, матеріал є незбалансованим, а показує лише один погляд на проблему. Так, наприклад, члени та членкині Експертної Коаліції Ромських Організацій вказували на необхідність перегляду наявної державної політики щодо ромів й підходів до її реалізації та приведення її у відповідність до європейських стандартів[2].

 

 По-третє, підібрані до матеріалу ілюстрації демонструють стереотипне уявлення про ромську громаду та її культуру. Поширення подібних матеріалів стимулює ромофобію.

 

 Нагадаємо, мова ворожнечівсі види висловлювань, котрі поширюють, розпалюють, підтримують або виправдовують расову ненависть, ксенофобію, антисемітизм та інші форми ненависті, викликані нетерпимістю, в тому числі нетерпимістю, що виявляється у формі агресивного націоналізму та етноцентризму, дискримінації меншин і ворожого ставлення до них, а також іммігрантів та осіб, що за своїм походженням належать до іммігрантів.

 

Згідно пункту 1 статті 6 Рамкової конвенції щодо захисту прав національних меншин підписаною нашою державою проводиться політика заохочення атмосфери терпимості та міжкультурного діалогу…«незалежно від їхньої етнічної, культурної, мовної або релігійної самобутності, зокрема в галузях освіти, культури та засобів масової інформації»

 

 Пункт А статті 4 Конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації: «Оголошують злочином, що карається за законом, всяке поширення ідей, основаних на расовій перевазі або ненависті, всяке підбурювання до расової дискримінації…».

 

 В Європі, курс до якої наша держава вже давно задекларувала, існує покарання не лише за зміст та характер публікацій, але й за образи у вигляді коментарів до статей. Європейський суд з прав людини вже давно дотримується наступного тезису: відповідальність за вміст коментарів несуть власники та співробітники Інтернет-сайту[3].

 

 В статті 161 Кримінального кодексу України «Порушення рівноправності громадян залежно від їх расової, національно належності або ставлення до релігії» передбачається відповідальність за умисні дії на розпалювання ворожнечі та ненависті, приниження честі та гідності або образа почуттів громадян, прямого чи непрямого обмеження прав громадян за ознаками раси, кольору шкіри…переконань, статі, етнічного та соціального походження…»[4].

 

 Використання мови ворожнечі несе за собою незворотні результати, які полягають у відкритій дискримінації, ромофобії, порушення стабільності у суспільстві та відкритого насильства.

 

 Ми звертаємося до редакції порталу з вимогою негайного видалення даної публікації та публічного вибачення перед всією ромською громадою України.