ПЕРЕДІСТОРІЯ, ІСТОРІЯ КОАЛІЦІЇ ТА СИТУАЦІЙНИЙ АНАЛІЗ

Станом на 27 вересня 2012 р.

У 2004 р. Міжнародній громадській організації «Міжнародний центр перспективних досліджень» (МЦПД) було надано грант міжнародною некомерційною організацією «Європейський центр прав ромів» на розробку проекту антидискримінаційного закону. Законопроект, напрацьований МЦПД (провідний розробник — юрист-аналітик МЦПД Олександр Татаревський), було внесено на розгляд Верховної Ради України народним депутатом від фракції Комуністичної партії України Іваном Миговичем як проект Закону України від 15 грудня 2005 року № 8590 «Про захист від дискримінації за расовою, національною чи етнічною належністю». Цей законопроект не пройшов першого читання, і тому після завершення каденції Верховної Ради України IV скликання (травень 2006 року) вважався знятим із розгляду у відповідності до Регламенту Верховної Ради України.

У 2006–2007 роках Всеукраїнська благодійна організація «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» здійснювала проект «Механізм протидії дискримінації людей, які живуть з ВІЛ/СНІДом», підтриманий проектом «Мережа громадянської дії в Україні» (UCAN) Інституту Сталих Спільнот (ISC) і проектом Міжнародної ради ВІЛ-сервісних організацій (ICASO) «Адвокація та мережева робота на рівні спільнот із метою розширення профілактики ВІЛ в епоху розширеного доступу до лікування», здійснюваним за підтримки Європейської дії зі СНІДу (AIDS Action Europe) та Мережі зменшення шкоди Центральної і Східної Європи та Центральної Азії (CEEHRN). Результатом проекту ВБО «Коаліція ВІЛ-сервісних організацій» стала розробка проекту закону України «Про захист від дискримінації» та напрацювання аналітично-інформаційних матеріалів з питань прав людини та протидії дискримінації. Все це було оприлюднено у збірнику «Проблемы дискриминации: правовые аспекты, международный опыт, украинские реалии» (К., 2007). Розроблений під егідою Коаліції ВІЛ-сервісних організацій законопроект на розгляд ВРУ не подавався, оскільки це планувалося організувати протягом каденції парламенту V скликання, а 2007 року Верховну Раду зазначеного скликання було достроково розпущено Президентом Ющенком.

2010 року член Піклувальної ради Громадської організації «Міжрегіональний центр ЛГБТ-досліджень Донбас-СоцПроект» Святослав Шеремет ініціював співпрацю неурядових організацій із Міжнародним фондом «Відродження» з метою розробки та дальшої адвокації в Україні комплексного антидискримінаційного закону. Ці ініціативи було втілено в проекті «Антидискримінаційна дія — на шляху до змін: розробки, популяризація, промоція», який реалізовувався Центром «Донбас-СоцПроект» за підтримки МФ «Відродження» у період з 10 січня до 25 листопада 2011 року. Координувала проект Ганна Довгопол, яка наприкінці періоду його реалізації перейшла працювати на посаду менеджерки проектів з активізму та кампаній Amnesty International в Україні. Під час реалізації зазначеного проекту виникла ідея об’єднати партнерські громадські та благодійні організації в рамках спільної громадсько-політичної ініціативи інститутів громадянського суспільства. Ця ініціатива дістала назву «Коаліція з протидії дискримінації в України» (скорочено — КПД). Інституціалізація Коаліції відбулася 5 квітня 2011 року шляхом прийняття Меморандуму учасників Коаліції, який було залишено відкритим до підтримки іншими організаціями.

Тематика антидискримінаційного законодавства актуалізувалася у зв’язку з підписанням документа «Безвізовий діалог між Україною та ЄС: План дій з лібералізації візового режиму». Цей сприятливий збіг обставин уможливив постановку питання про комплексний антидискримінаційний закон на порядок денний діяльності українського уряду.

У рамках згаданого вище проекту «Антидискимінаційна дія — на шляху до змін: розробки, популяризація, промоція» було напрацьовано проект Закону України «Про захист від дискримінації» (провідний розробник — Сергій Пономарьов) та здійснено його обговорення із залученням широкої громадськості — правозахисників, що є учасниками правозахисної ґуґл-групи Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. , та окремих представників органів виконавчої влади, зокрема, Міністерства юстиції України.

2 липня 2011 року координатором КПД було обрано Сергія Пономарьова, в. о. коорднатора Всеукраїнської молодіжної громадської організації «Молодіжний правозахисний центр». Обрання координатора КПД дозволило працювати їй, маючи «обличчя».

18 серпня 2011 року Мін’юст України опублікував на своєму офіційному сайті проект Указу Президента України «Про Стратегію боротьби з дискримінацією в Україні». Ані КПД в цілому, ані жодна з організацій-учасниць не внесли своїх пропозицій до цього документа у зв’язку з періодом літніх відпусток. Зрештою, цей акт глави держави так і не було підписано, а органи виконавчої влади сконцентрувалися на розробці проекту комплексного антидискримінаційного закону.

Після завершення проекту «Антидискримінаційна дія — на шляху до змін: розробки, популяризація, промоція» Міжнародний фонд «Відродження» оголосив про свою готовність і надалі підтримувати дальший розвиток КПД та взаємодію між її організаціями-учасницями. За результатами обговорень між активними учасниками КПД було прийнято рішення про секторальну спеціалізацію, а наприкінці 2011 року відповідно до цього було подано на розгляд МФВ чотири партнерські проекти, кожен із яких отримав підтримку: «Антидискримінаційна дія: час змін» Громадської організації «Міжрегіональний центр ЛГБТ-досліджень Донбас-СоцПроект» (мм. Маріуполь—Донецьк), «Суспільство та проблеми захисту від дискримінації: експертний погляд» Громадської організації «Незалежний центр політичних досліджень» (м. Київ), «Розробка рекомендацій та створення підґрунтя для реформування кримінально-правових механізмів протидії дискримінації в України» Громадської організації «Центр «Соціальна дія» (м. Київ) та «Антидискримінаційна дія: інформаційно-просвітницька кампанія» Вінницької громадської організації «Інформаційно-просвітницький центр «ВІСь» (м. Вінниця). Тоді ж виникла ідея стратегічного планування для КПД і її було внесено до проекту ДСП як одну з активностей.

Протягом 2012 року інша організація — Харківська обласна фундація «Громадська Альтернатива» (керівниця — Марія Ясеновська), яка приєдналася до КПД, — подала на розгляд Міжнародного фонду «Відродження» та отримала від нього підтримку на реалізацію ще одного, п’ятого партнерського проекту, що стосується освіти для стратегічного судочинства, — «Протидія дискримінації через стратегічні судові справи».

5 червня 2012 р. Верховна Рада України VI скликання прийняла в першому читанні за основу проект Закону України «Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні» (реєстраційний номер 10468), внесений на розгляд парламенту Кабінетом Міністрів України 14 травня 2012 р. На жаль, при розробці цього законопроекту в уряді (а саме — в Міністерстві юстиції України) не було враховано багатьох принципових аспектів антидискримінаційного законодавства, які пропонувала і на яких наполягала Коаліція.

6 вересня 2012 р., в перші дні останньої сесії VI скликання, Верховна Рада прийняла зазначений законопроект у цілому як Закон, і 13 вересня документ було направлено на підпис Президентові. В цих умовах КПД швидко підготувала та оприлюднила свою заяву з аргументацією на користь того, що в такому вигляді Закон підписувати не варто, бо він містить надто багато вад. В офіційному зверненні Коаліція запропонувала Президентові України повернути цей законодавчий акт з поправками глави держави до парламенту на доопрацюванні, наголосивши важливість цього Закону для перспектив підписання Угоди про асоціацію між нашою державою і Євросоюзом.

Водночас, після прийняття законопроекту за основу, Коаліція ініціювала проведення експертизи цього документа у західноєвропейських аналітико-правових інституціях.

Таким чином, за два календарні роки (2011–2012) Коаліція пройшла шлях від малопомітної громадянської ініціативи, належної двом організаціям — «Донбас-СоцПроектові» та Гей-Форумові України, — до лідерських позицій у сфері протидії дискримінації в Україні, а вийшла в проектній діяльності на якісно новий рівень — від єдиного базового соціального проекту до п’яти партнерських проектів під однією «коаліційною» егідою. При цьому до підготовки й реалізації партнерських проектів залучалося та залучається широке коло експертів і організацій — учасниць КПД.

Робота КПД на нинішньому етапі налагоджена таким чином, що незалежно від своєї особистої приналежності до певних організацій експерти Коаліції надають методично-консультаційну допомога організаціям — учасницям КПД у реалізації їхніх проектів. Це означає, що експертна група, сформована в межах КПД, має значну силу «доцентрового тяжіння», оскільки об’єднана довкола спільної діяльності, спільних мети й завдань.

За два роки своєї діяльності Коаліція налагодила співпрацю з іншими провідними суб’єктами і особистостями вітчизняного правозахисного руху, серед яких можна назвати Всеукраїнську асоціацію громадських організацій «Українська Гельсінська спілка з прав людини» (в особі Аркадія Бущенка), Харківську правозахисну групу (в особі Євгена Захарова), Всеукраїнську громадську організацію «АСОЦІАЦІЯ УКРАЇНСЬКИХ МОНІТОРІВ ДОТРИМАННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ В ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ» (в особі Олега Мартиненка), а також Представництво Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні (в особі Яни Салахової).

Виразним творчим доробком експертів Коаліції є Термінологічний глосарій у галузі прав людини та сфері протидії дискримінації Глосарій, перша редакція якого була фіналізована 18 липня 2011 р. та незабаром опублікована як окреме друковане видання[1]. Після оприлюднення першої редакції Глосарію, куди увійшла 321 словникова одиниця, експерти КПД ведуть рутинну роботу над його доопрацюванням і розширенням.

Комунікація між членами Коаліції від самого початку її існування здійснювалася за допомогою двох інструментів. По-перше, було створено електронну групу Коаліції на платформі Google ( Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її. ; станом на 27 вересня 2012 р. до неї підключено 37 електронних адрес). По-друге, налагоджено регулярне проведення робочих та експертних зустрічей (проведено шість експертних зустрічей, один прес-клуб, одну робочу зустріч із працівницями партнерського проекту «Центр інформації про права людини», одне триденне стратпланування, формальні установчі збори Коаліції).

Для репрезентації Коаліції у всесвітній «павутині» створено сайт AntiDi.org.ua, який початково працював як інтернет-ресурс проекту «Антидискримінаційна дія — на шляху до змін: розробки, популяризація, промоція» (впроваджений 2011 р.), а з весни 2012‑го перетворений на сайт Коаліції як такої.

Основним комунікаційним партнером Коаліції у 2012 р. став проект «Центр інформації про права людини» (ЦІПЛ) Громадської організації «ЗА ПРОФЕСІЙНУ ЖУРНАЛІСТИКУ», підтримуваним МФ «Відродження»: за сприяння ЦІПЛу представники Коаліції запрошувалися на низку публічних заходів; спеціалістки ЦІПЛу брали участь у підготовці та розповсюдження інформаційних повідомлень Коаліції.

Надбанням Коаліції у галузі зв’язків із громадськістю, вдалими елементами її «бренду» виступають добре впізнавана абревіатура ‘КПД’ (що викликає асоціації із поняттям «коефіцієнт корисної дії») та скорочення «AntiDi», що лягло в основу доменного імені сайту Коаліції в Інтернеті та назви ґуґлівської групи Коаліції.

Улітку 2012 р., у розпал реалізації під егідою Коаліції антидискримінаційних ініціатив другої фази, серед експерті і партнерських організацій загострилася потреба у визначенні спільного бачення роботи, мети та засад діяльності, чим було зумовлено початок процесу стратегічного планування. Для проведення зустрічі зі стратпланування зацікавлені особи зібралися на триденну робочу зустріч у Полтаві з 13 до 15 липня 2012 р.

Восени 2012 р. триває процес розбудови Коаліції.

 



[1] Шеремет С. П., Пономарьов С. Ю. Термінологічний глосарій у галузі прав людини та сфері протидії дискримінації / Громадська організація «Міжрегіональний центр ЛГБТ-досліджень Донбас-СоцПроект», Всеукраїнська громадська організація «Гей-Форум України», Всеукраїнська молодіжна громадська організація «Молодіжний правозахисний центр». — За ред. Шеремета С. П. — Ред. кол.: Довгопол Г. О., Касянчук М. Г., Пономарьов С. Ю., Шеремет С. П. — Ред. 1-ша, від 18 липня 2011 р. — Підг. та надрук. за фін. підтримки Міжнародного фонду «Відродження». — К., 2011. — 84 с.